Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno poskytuje vysoce specializovanou lůžkovou a ambulantní zdravotnickou péči o děti a dospělé, zahrnující diagnostiku a léčbu kardiovaskulárních chorob, transplantace srdce, jater a ledvin.
Lékaři, sestry i ostatní zdravotničtí zaměstnanci CKTCH jsou připraveni pomoci pacientům při navrácení zdraví a prevenci nemocí.
Programy jsou určeny pacientům, jejich blízkým a pracovníkům CKTCH.
• Workshop Efektivní komunikace při sdělování Nepříznivé zprávy (3. 6. 2024)
Jednodenní kurz, vedený zkušenými klinickými psycholožkami, připravujeme pro lékaře na efektivní komunikaci s rodinou tak, aby sdělení o odběru orgánů k transplantaci blízcí dárce zvládli přijmout. Našim cílem je proškolení postupně všech lékařů ARO ve spádové oblasti CKTCH Brno. Tento projekt zahájilo naše transplantační centrum v roce 2018 a kurz se opakovaně setkává s příznivou odezvou účastníků.
• Trikuspidální regurgitace znovu na scéně (17. 9. 2024)
Možnosti katetrizační léčby a ECHO workshop – vzdělávání odborné veřejnosti
• Ambulance Blesk (24. 9. 2024)
V rámci akce Ambulance blesk pan doktor Marek Šebo ve vyšetřovacím stanu s názvem Poslechové vyšetření srdce vyšetřil spolu s kolegyněmi 144 pacientů, u 8 pacientů zjistili mírný šelest srdce, 3 pacienti měli silný šelest srdce a byli doporučeni k urgentní návštěvě na CKTCH a zřejmě spějí k operaci.
• Odborný seminář pro lékaře ARO (14. 10. 2024)
Představili jsme edukační brožury "Nejcennější dar" pro lékaře a pozůstalé a brožury pro lékaře Management potenciálních dárců orgánů s mozkovou smrtí.
• Odborný seminář pro nefrology (16. 10. 2024)
Novinky v zařazování pacientů na čekací listinu pro transplantaci ledviny.
• Kam kráčíš Brno? (20. 10. 2024)
V rámci podzimního festivalu Kam kráčíš Brno jsme měli dvě prohlídky na stavbě naší nové nemocnice. Celkem se zúčastnilo 35 účastníků z široké veřejnosti.
• Koncert Nejcennější dar konaný na počest dárců orgánů (11. 11. 2024)
VAD koordinátorky jsou primární kontaktní osobou pro otázky týkající se mechanické srdeční podpory jak pro pacienty před a po implantaci podpory a jejich rodinné příslušníky, tak i pro lékaře ošetřující tyto pacienty mimo CKTCH.
Klinický psycholog se se věnuje hlavně psychosomatice a péči o psychický stav pacientů včetně neodkladné péče v případě akutních psychických krizí a traumat. Provádí vyšetření před zařazením pacienta na listinu čekatelů na transplantaci srdce a jater, kterým pak poskytuje péči v době před i po transplantaci. Poskytuje péči o psychický stav všech dalších pacientů CKTCH, zaměřuje se na problematiku psychogenního podílu u zdravotního stavu pacientů s kardiovaskulárním onemocněním, usnadňuje adaptaci pacientům v situacích, které jsou pro ně náročné a intervence psychologa je žádoucí a efektivní. Terapeutická a konziliární psychologická péči je tak poskytována především pacientům na odděleních JIP, u pacientů s protrahovanou hospitalizací, komplikacemi a také pro pacienty, kteří na onemocnění či zákrok reagují zhoršením psychického stavu. Vzhledem ke komplexnímu psychologickému přístupu je někdy vhodná psychologická a psychoterapeutická péče pro nejbližší příbuzné, pokud je to efektivní pro klidnější průběh hospitalizace pacienta, případně doprovázení příbuzných při ukončení kurativní léčby a přechodu na paliativní péči. Psycholog se také podílí na zlepšení stavu pacientů prováděním rehabilitace, reedukace a resocializace psychických funkcí, například formou kognitivního tréninku.
Pro zaměstnance poskytuje psychologické poradenství, připravuje a provádí prevenci psychologických problémů zdravotnických pracovníků formou individuálních konzultací a seminářů.
Nutriční poradenství pro pacienty případně rodinné příslušníky se zaměřuje na oblast racionální a léčebné výživy dle základního onemocnění a přidružených chorob, doporučení vhodných potravin, technologické úpravy a případně výživových doplňků s cílem podporovat nutriční zdraví a minimalizovat riziko vzniku onemocnění souvisejících s výživou.
Pro zaměstnance poskytuje individuální konzultace na téma racionální výživa a zdraví životní styl v prevenci chronických civilizačních onemocnění, redukce hmotnosti a redukční dieta, dietní opatření dle typu onemocnění.
Diagnostika a léčba závažných poruch tukového metabolismu
Genetické laboratoře je zapojena do projektu MedPed, který se zabývá diagnostikou a léčbou závažných poruch tukového metabolismu. Hlavní cíle projektu MedPed jsou včas vyhledat co největší počet postižených jedinců s familiární hypercholesterolémií a zahájit jejich účinnou léčbu, kontaktovat, diagnostikovat a léčit jejich příbuzné a zajistit dlouhodobé sledování pacientů a jejich účinnou léčbu.
Úsek prevence a kontroly infekce se zaměřuje na prevenci vzniku profesionálních nákaz u zaměstnanců ve vztahu k pacientovi. Zaměstnanci jsou pravidelně školeni v oblasti BOZP se zaměřením na správné používání osobních ochranných pracovních pomůcek. Dále probíhá pravidelné školení hygieny rukou v úzké návaznosti na prevenci šíření infekcí spojených se zdravotní péčí. Ve spolupráci s Klinickou pracovního lékařství jsou nově příchozím zaměstnancům odebírány protilátky na spalničky, dle výsledku mají zaměstnanci možnost přeočkování. Zaměstnanci mají také možnost podstoupit očkování na COVID-19 a sezónní chřipku. Důraz je kladen na dodržování pravidel respirační hygieny a zaměstnanci mají možnost čerpání zdravotního volna.
• školení BOZP bezpečnost a ochrana zdraví při práci,
• pravidelné školení kardiopulmonální resuscitace a techniky mytí rukou
• psychologické a nutriční poradenství
Příspěvek zaměstnavatele ke zlepšení zdraví zaměstnanců:
• příspěvek na rekreaci
• možnost očkování proti COVID-19, chřipka
je poradním orgánem managementu pro oblast podpory zdraví. Úkolem týmu je především plánovat a organizovat akce a činnosti podporující fyzické a duševní zdraví zaměstnanců.
Tým se skládá z nutricionisty, psychologa, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči, manažera kvality.
Copyright © 2024 www.cktch.cz | Developed by Via Aurea s.r.o.