Menu

Po nahrazení nemocné chlopně plave, lyžuje i dělá triatlon

Jednatřicetiletému Martinovi ze Šumperka našli srdeční vadu lékaři v jeho třech letech. Od té doby jej rodiče připravovali na to, že jednou bude jeho srdce podrobeno operačnímu zákroku.

„Ať v klidu nebo při jakékoliv zátěži jsem měl pořád vysokou tepovou frekvenci,“ vzpomíná na svůj zdravotní stav před operací Martin,“ přes to jsem stále provozoval sportovní aktivity. Teprve po zákroku na mém srdci jsem zjistil, jak mě vada omezovala. Po operaci mé srdce bouchalo až o 30 tepů za minutu méně.“

Na operaci se Martin poctivě chystal, sháněl jakékoli informace, aby prostě věděl. Dokonce si našel na webu přístupnou bakalářskou práci na téma Rossova operace.
„ Jak bych nejjednodušeji vysvětlil, co mi vlastně chirurgové dělali? Nejčastěji říkám -  škatule hejbejte se! A tím mám na mysli výměnu zdravé plicnicové chlopně na místo vadné aortální a na původní místo plicnicové chlopně jde chlopeň od dárce. Jde sice o chlopeň od dárce, ale je to tkáň, která čeká na svého příjemce v mrazicím boxu v tkáňové bance,“ doplňuje ještě Martin,“ a před operací?  Byl jsem docela v klidu, na předoperačním mi dali léky na dobrou náladu / uklidnění. Strach jsem neměl, spíš jsem si sál ze zvědavosti prohlížel. „
Dnes je Martin po operaci už 2 roky, v nemocnici tehdy strávil 8 dnů, 2 měsíce se dostával do kondice, pracuje jako konstruktér v automobilovém průmyslu a od června  je ženatý s manželkou Lucií.
„ Mezi moje aktivity patří naše tři kočky, sport a teď bude největší žrout volného času stavba rodinného domu nedaleko Šumperka,“ vypočítává Martin. V boji s nemocným srdcem mu vždy pomáhal sport, miluje přírodu a pocit volnosti v krajině.
„Nejdéle se věnuji horskému kolu, ale nepohrdnu i silniční cyklistikou. V létě chodím hodně po horách, běhám, v zimě jezdím na běžky do Jeseníků, které mám "za domem", občas na snowboard a 3x týdně chodím plavat. A před rokem jsem začal s kamarády hrát florbal,“ vypočítává Martin své sportovní aktivity,“ vloni mě napadlo, že bych mohl zkusit triatlon. Začal jsem v dubnu trénovat a v červnu jsem absolvoval terénní triatlon v Šumvaldě s umístěním v polovině startovního pole. Je to super pocit, když doběhnete do cíle závodu.“
Následovali další tři triatlony s obdobnými výsledky.
„Můj sen? Aby mi zbyl nějaký čas na sportování a toulání se po horách i potom, co s manželkou postavíme dům a budeme mít děti. Taky bych si chtěl někdy vyzkoušet olympijský nebo střední triatlon,“ ukončuje svou zpověď sportovní nadšenec s vyměněnou srdeční chlopní.
 

Galerie