Menu

Návštěva premiéra, ministra zdravotnictví a ministryně financí v CKTCH Brno

Ve středu, 15. ledna 2020, představilo vedení Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno premiérovi Andreji Babišovi, ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi a ministryni financí Aleně Schillerové a novinářům uvažovaný záměr výstavby nové budovy.

„V současnosti naše zdravotnické provozy neodpovídají moderním standardům, od poslední částečné rekonstrukce v roce 2001 se nezměnil počet lůžek ani prostorové dispozice. K významným změnám došlo ve struktuře poskytované péče a technickém vybavení, ale počty transplantací se dramaticky navýšily - ve srovnání s rokem 2002 došlo k nárůstu počtu transplantací o více než 100 %. Loni jsme např. provedli 31 transplantací srdce, 43 transplantací jater a 61 transplantací ledvin.  Díky úspěšnosti transplantací se více než dvojnásobně navýšil i počet ambulantně ošetřených pacientů“ vysvětluje stavební záměr ředitel CKTCH Petr Němec.

Současná lůžková kapacita je zcela nedostatečná, prostory kolem lůžek neodpovídají moderní intenzivní léčbě.

„CKTCH nevlastní žádné budovy, ke své činnosti využívá pronajaté prostory v areálu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA), provozy se nacházejí v severozápadním křídle historické Hansenovy budovy v památkově chráněném objektu ze 60.let 19. století, včetně její přístavby z roku 1978, část administrativy je ve vzdálené budově R a genetická laboratoř je na Výstavní ulici. Nový objekt na volné ploše by mohl stát vedle centrálního parkoviště bohunické nemocnice nebo by se zrekonstruovala budova poblíž vjezdu do areálu  FN u sv. Anny v Brně ze strany Mendlova náměstí,“ vysvětluje ředitel.

„Projekt výstavby nového pracoviště  CKTCH má podporu i Ministerstva zdravotnictví ČR. Vzhledem k tomu, že to je unikátní pracoviště pro celou Moravu, myslím, že šanci to má značnou.  Samozřejmě jsou tu i technické problémy s hledáním pozemku, ale nové pracoviště je nutné. Centrum je v černých číslech, má naspořeno, a proto jde jen o dofinancování, „ řekla po prohlídce ministryně financí Alena Schillerová a dodala, „s tím se často nesetkáváme.“

Záměr počítá se zvýšením počtu operačních sálů z 3 na 4, lůžek JIP z 35 na 45.

Odhadované finanční náklady jsou kolem 600 mil. Kč, návratnost investic se odhaduje na 19 let.
 

 

Galerie

Videogalerie

Jméno