Menu

Již padesátý pacient bude žít s miniaturním strojkem pohánějícím srdce

V Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno implantovali v minulém týdnu již padesátému pacientovi miniaturní mechanickou srdeční podporu.

„Pacientovi ve věku 51 let selhalo srdce, vhodný dárce zatím není, tak jsme přistoupili k implantaci čerpadla, které nahrazuje funkci levé srdeční komory,“vysvětluje ředitel centra Petr Němec,“ tyto implantace provádíme od roku 2009 jako jedno ze dvou pracovišť v České republice, teď jsme centrifugální čerpadlo o váze 140 gramů voperovali po padesáté.“

Toto malé čerpadlo  o objemu 50 mililitrů tak pomáhá levé srdeční komoře, jejíž funkce selhává,  přečerpat dostatečné množství krve pro celý organismus. Je umístěno na srdci poblíž levé komory. Obsluha je jednoduchá – pacient je trvale připojen kabelem na řídící jednotku, kterou nosí např. na opasku.

„Tato jednotka může být napojena buď na dvě baterie, připevněné na opasku nebo na pevný zdroj energie. Baterie vydrží až 6 hodin, pokud je pacient u pevného zdroje, baterie přepojí. Jediné, co musí hlídat, je hygiena kabelu, který vystupuje z těla,“ popisuje Němec. Většina z 50 implantací proběhla méně invazivním přístupem, což snižuje riziko selhání srdce i komplikací s krvácením. Je také vhodné pro pozdější transplantaci srdce.

V posledních letech dochází k nárůstu počtu pacientů, kterým mechanické srdeční podpory zachraňují  život a pomáhají překlenout období do nalezení vhodného dárce srdce.    CKTCH Brno bylo prvním pracovištěm ve  východní Evropě, které se operacím mechanických srdečních podpor z miniinvazivního přístupu začalo systematicky věnovat.

Videogalerie