Menu

500. transplantovaný pacient

Matka s dcerou mají transplantováno srdce na stejném pracovišti, matka se stala 500. transplantovanou pacientkou

17.dubna 2015 byla u šestapadesátileté pacientky provedena v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno pětistá transplantace srdce.

„Diagnóza srdečního onemocnění u této pacientky byla stanovena již před 20 lety, tehdy jí bylo 36 let. Byla jen sledována, protože neměla větší potíže, ale protože se jedná o dědičné onemocnění byla geneticky vyšetřena i její dcera, když jí bylo 10 let, „ popisuje případ transplantované ředitel centra Petr Němec,“ tehdy bez známek srdečního postižení. O 5 let později ale začaly u dcery příznaky srdečního onemocnění a v r. 2009 se zhoršily natolik, že byla zařazena na čekací listinu a odtransplantována.“


Nejdříve tedy získala nové srdce dcera, matka začala mít potíže v r. 2012, a o dva roky později byla zařazena na čekací listinu. Pro zhoršení zdravotního stavu musela být v dubnu letošního roku trvale hospitalizována a 17.dubna se našel vhodný orgán.


Průměrná čekací doba na transplantaci je v Brně půl roku v normálním pořadí a asi 3 měsíce u urgentního pořadí, pacientka tedy měla velké štěstí, že čekala jen 4 dny.


„V letošním roce je dárců méně než vloni, v jihomoravském regionu se uskutečnil odběr orgánů jen u 3 dárců, zatímco vloňském roce to bylo 6dárců. Přitom výsledky transplantací srdce jsou velmi dobré a odpovídají výsledkům celosvětových registrů. Pět let po transplantaci přežívá více než 70 % pacientů a deset let přes 50 % pacientů,“ doplňuje ředitel Němec.
CKTCH je spádovým pracovištěm pro transplantace srdce, jater a ledvin pro celou Moravu. V r. 2012 bylo odtransplantována 1 000. ledvina, vloni byla provedena 500. transplantace jater a letos 500. transplantace srdce.
Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno je nejkomplexnější pracoviště v České republice v oblasti kardiochirurgie a kardiologie a je dnes jedno z nejlépe vybavených kardiochirurgických a transplantačních center u nás.
Spolu s IKEM Praha vede žebříček v počtu srdečních operací a transplantací životně důležitých orgánů. Ročně se tu provede na 1 100 srdečních operací a více než stovka transplantací srdce, jater a ledvin.
  

Doc. MUDr. Petr Němec, CSc., MBA ředitel CKTCH Brno
V Brně dne 7. května 2015