Menu

Brněnští kardiochirurgové zúžili o 9 mm srdeční aortu

Unikátní operaci, spočívající v implantaci speciální síťky na aortu těsně nad srdcem, provedli chirurgové Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie u dvou mladých pacientek ve věku 30 a 31 roků.

„ Obě ženy trpěly od dětství tzv. Marfanovým syndromem, genetickým onemocněním pojiva, které postihuje mnohé orgány – od kostí a cév až po plíce a srdce. Syndrom se objevuje u jednoho člověka z 3 – 5 tisíc obyvatel a při postižení srdce se nejčastěji projevuje na srdeční chlopni nebo aortě, což je hlavní tepna vystupující ze srdce.  Vinou dědičné poruchy tkáně stěny se totiž aorta rozšiřuje tak, že hrozí její prasknutí a následná operace, pokud se stihne vůbec udělat, je spojena s vysokou úmrtností a pooperačními komplikacemi“ vysvětluje Petr Němec, ředitel CKTCH.

V CKTCH Brno byla tato zevní opora v podobě speciální, na míru vyrobené síťky implantována prvním dvěma pacientkám.

„Subjektivní srdeční potíže obě mladé ženy neměly. Byly však dlouhodobě sledovány na kardiologii, a když bylo zjištěno, že jejich aorty se pozvolna začínají rozšiřovat, byla jim nabídnuta výše zmíněná operace,“ dodává chirurg Petr Fila, „Z hlediska medicíny jde o preventivní zákrok. Pacientky se tak vyhnou náročnější operaci, při které by je čekala náhrada rozšířené aorty nebo chlopně s nutností trvalé protisrážlivé léčby Warfarinem. Předcházíme tak roztržení aorty, kdy se jedná o život ohrožující stav s nutností okamžitého zákroku.“

Operaci, kdy se rozřízne hrudní kost a srdeční aorta se tzv. “zabalí či zabandážuje “ do speciální síťky předchází předoperační CT vyšetření a výroba 3D modelu aortálního kořene.
Na základě tohoto modelu je „síťka“ vyrobena z polyethylen tereftalátu každému pacientu speciálně na míru. Životnost takové síťky je prakticky neomezena.

„ Vloni jsem měla aortu širokou 47 mm, operace mi byla doporučena a aortu mi zúžili na 38 mm,“ říká třicetiletá referentka Petra z Prostějova, která jako první na Moravě zákrok podstoupila,“ trošku jsem se bála, že mi budou řezat hrudní kost, mám sice jizvu dlouhou 30 cm od krku po prsa, ale budu teď mít pokoj na mnoho let. V posledních měsících jsem žila v ohrožení života – aorta se totiž rozšířila natolik, že hrozilo její protržení. Lékaři říkali, že když ucítím bolest na hrudníku, ať okamžitě volám záchrannou službu. A tak mám kolem aorty síťku a jsem v klidu.“

Prvnímu pacientovi byla takto zabandážována aorta před 14 lety v roce 2004 ve Velké Británii. Šlo o bioinženýra Tala Golesworthyho, který sám trpí Marfanovým syndromem a princip bandáže aorty tímto typem síťky sám vymyslel.
V ČR byla první implantace provedena poprvé v srpnu 2015. Do současnosti bylo provedeno 24 implantací ve čtyřech kardiochirurgických centrech. Na Moravě v CKTCH  poprvé v květnu 2018.  Další pacient je připravován a probíhá výroba „síťky“.

 

Doc. MUDr. Petr Němec, CSc., MBA, ředitel CKTCH

Galerie