Vážení pozůstalí,
je nám velice líto, že zemřel Váš příbuzný. Proto nám dovolte, abychom Vám vyslovili hlubokou lítost nad ztrátou Vašeho blízkého. Chtěli bychom Vám ulehčit tyto dny, proto Vám nabízíme několik informací, jak postupovat při vyřizování náležitostí spojených s úmrtím blízké osoby.
Informace o úmrtí
O úmrtí pacienta je vždy informována osoba blízká (je-li nám známa) nebo jiná osoba, jež je uvedena ve zdravotnické dokumentaci zemřelého. Informace týkající se úmrtí pacienta a případné pitvy podává lékař oddělení (mimo běžnou pracovní dobu lékař ve službě), kde k úmrtí došlo.
Osobní věci pacienta
Oblečení a věci osobní potřeby (vč. zubních náhrad), občanský průkaz a kartu pojištěnce zdravotní pojišťovny si mohou pozůstalí převzít na příslušném oddělení CKTCH, kde byl zemřelý naposledy hospitalizován. Tato pozůstalost bude předána osobě určené pacientem pro podávání informací. Pozůstalí jsou osoby blízké a uvedené ve formuláři Souhlas s hospitalizací (příklad pořadí - jeden z manželů, děti zemřelého starší 18 let, rodiče). Při větším počtu sourozenců se doporučuje, aby pozůstalost vyzvedli nejméně dva sourozenci. Dále pak osoba, která sdílela se zemřelým společnou domácnost a tuto skutečnost může prokázat (např. svědecky).
Převzetí věcí stvrzuje pozůstalý svým podpisem, při předání uvede číslo občanského průkazu, telefonický kontakt a vztah k zemřelému. Osobní věci vydá personál v pracovní dny od 6,30 – 15,00.
Pozůstalost
Cennosti, vkladní knížky, hodinky, šperky, drahé kovy, cenné papíry, bankovní karty, dokumenty, veškerá finanční hotovost, důchod (pokud byl uložen do depozitu CKTCH) a klíče podléhají dědickému řízení. Dědické řízení se zahajuje, jakmile je příslušný soud o úmrtí informován. Soud pověří projednáním dědictví notáře. K vyřízení dědického řízení jsou pozůstalí notářem písemně vyzváni.
Pozůstalost si může vyzvednout pověřená osoba po ukončení dědického pozůstalostního řízení na základě předložení občanského průkazu a „rozhodnutí“, na kterém musí být razítko o nabytí právní moci. Pozůstalost lze vyzvednout v pracovní dny od 7,00 – 15,30 na sekretariátu CKTCH. Lze se předem domluvit na telefonním čísle 543182484.
Pokud některý účastník dědického řízení potřebuje některou z věcí, která je součástí dědictví (např. klíče od bytu, auta aj.) je nutné se obrátit na příslušný soud nebo na notáře, který dědické řízení vyřizuje. Ti pak mohou nemocnici požádat o vydání věci ještě před ukončením dědického řízení.
Pohřební služba
Pohřeb můžete zadat jakékoliv pohřební službě, kterou si sami zvolíte.
Při zajišťování pohřbu je nutné, abyste si s sebou vzali svůj občanský průkaz. Vhodné je doložit doklad o totožnosti zesnulého – např. rodný list, oddací list, cestovní pas (u cizích státních příslušníků). Veškeré bližší informace o vyřízení pohřbu Vám poskytne Vámi vybraná pohřební služba. Šaty pro přípravu zemřelého na pohřeb je potřeba po domluvě přinést následující den přímo pohřební službě.
Úmrtní list
Úmrtní list se vystavuje na matrice (podle místa úmrtí), lhůta pro vystavení úmrtního listu je 30 dnů od dodání potřebných dokladů pro jeho vydání. Matrika Brno-střed, tel: +420 542 526 246, Dominikánská 2, Brno. Úmrtní list se vydává jen přímému příbuznému nebo se posílá poštou. K vydání úmrtního listu je nutné předložit občanský průkaz, rodný list, popřípadě oddací list zemřelého a občanský průkaz, rodný list a rodné číslo osoby pozůstalé, která žádá o jeho vystavení. Doklad zdravotního pojištění zemřelého (karta pojištěnce) je nutno vrátit příslušné zdravotní pojišťovně.
Žádost o výpis ze zdravotnické dokumentace zesnulého
V případě žádosti o výpis ze zdravotnické dokumentace zesnulého (pokud zesnulý za svého života nevyslovil zákaz sdělovat informace konkrétním blízkým osobám) lze podat Žádost o nahlédnutí do zdravotnické dokumentace nebo pořízení kopie, formulář je ke stažení na www.cktch.cz – Pro pacienty. V případě žádosti o výsledek pitvy je nutné žádost podat v Ústavu patologie.